Czy ty wiesz ile dni żyjesz na tym świecie? – nie, a Excel wie.

6 maja 2012
Autor:

Excel jest bardzo rozbudowanym narzędziem, w którym można obliczyć niemal wszystko. Można sprawdzić ile dni żyjemy, a przy tej okazji zyskać kolejny dzień do świętowania, można też sprawdzić ile dni żyją nasi znajomi, rodzina. Wyobraźcie sobie ich zdziwienie, gdy odbiorą od nas telefon z życzeniami z okazji np. 13000 dni życia… Druga sprawa co sobie o nas wtedy pomyślą, eh… nie ma innych rzeczy do roboty, ale przecież tak czy inaczej na pewno się ucieszą.

Jak więc sprawdzić ile to dni jesteśmy na tym świecie? Do komórki A1 wpisujemy bieżącą datę. Musimy ją jednak wpisać tak, by Excel ją zrozumiał. Excel rozumie daty zaczynając od 1 stycznia 1900 roku, więc jeżeli ktoś urodził się przed tą datą, to w Excelu dni życia nie policzy. Jednak wiek ponad 112 lat to dość rzadki przypadek. Aby Excel zrozumiał naszą datę wpisujemy ją w formacie rrrr-mm-dd, a żeby mniej się namęczyć to najlepiej użyć skrótu klawiaturowego [Ctrl]+[;] (czyli przycisk Ctrl wraz ze średnikiem), który wstawia do komórki bieżącą datę. Następnie do komórki B1 wpisujemy datę swoich urodzin (bądź naszych przyjaciół, rodziców, kuzynów, wujków, ciotek). Teraz w komórce C1 wystarczy po prostu odjąć te dwie daty, wpisując =A1-B1. Po zatwierdzeniu już wiemy ile to dni. Jeżeli w komórce C1 zamiast liczby wyświetli nam się data, to wystarczy zmienić formatowanie na Ogólne i już, wynik gotowy.

Można też stworzyć plik, w którym automatycznie po otwarciu sprawdzimy ile to już dni. Wystarczy użyć odpowiedniej funkcji zamiast wpisywać ręcznie datę do komórki A1. Funkcja nazywa się DZIŚ i wstawia bieżącą datę do komórki, codziennie się jednak aktualizuje. Wstawiamy więc funkcję używając kreatora lub po prostu do komórki wpisujemy =DZIŚ(). Szablon gotowy! Więc miłego sprawdzania, a co za tym idzie świętowania!


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz