Dom we Wrocławiu

12 kwietnia 2012
Autor:

Czy opłaca się budować dom we Wrocławiu? Przed tym pytaniem często postawione są rodziny zamieszkujące stolicę Dolnego Śląska. Związane to jest oczywiście z olbrzymimi kosztami. Samo znalezienie i kupno odpowiedniej działki to często koszt kilkuset tysięcy złotych. Powstaje zatem pytanie: czy nie lepiej spróbować na rynku wtórnym.

Czy warto inwestować w rynek wtórny?

Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ tego typu nieruchomości Wrocław ma bez liku i z pewnością prędzej, czy później trafimy na jakąś rozsądną cenę domu. Kosmicznych cen nie uniknie się w centrum, ale na przykład Krzyki, Psie Pole czy też Sołtysowice to rejony, gdzie można znaleźć przystępne ceny. Warto także poszukać działek poprzez biura nieruchomości. Wygląda to tak, że dajemy przedstawicielowi biura nasze wytyczna. Na przykład: poszukuję działki budowlanej, uzbrojonej w gaz, prąd, wodę oraz kanalizację, około 60 złotych za metr kwadratowy, z dojazdem asfaltowym, od 7 do 20 arów. W ten sposób możemy w łatwy sposób dostać do ręki wiele ofert i zdecydować, która najbardziej nam odpowiada. Trzeba dodać, że dobry pośrednik nieruchomości to podstawa, ponieważ pomimo tego, że trzeba mu zapłacić to jednak reprezentuje nasze interesy i jest w stanie obronić nas przed niekorzystnymi zapisami umowy dzierżawy lub też sprzedaży gruntu. Oprócz pośrednika nieruchomości często przydaje się także dobry notariusz, ponieważ wybór, a co niestety idzie za tym i koszt, skorzystania z usług notariusza najczęściej spada na kupującego. Jednak możemy wykorzystać taką sytuację i w porozumieniu z notariuszem stworzyć akt notarialny bez niekorzystnych zapisów, a nawet umieścić drobne zapisy, które pomogą nam ułatwić życie.

Najlepszym przykładem jest odbiór działki, a co za tym idzie korzystanie z usług geodety. Przyjmuje się, że to koszt sprzedającego, ale w momencie, gdy wpiszemy to w akt notarialny jesteśmy pewnie, że pod groźbą egzekucji komorniczej właściciel powinien przekazać nam działkę z wytyczonymi przez geodetę granicami. Trzeba też sprawdzić, czy na danym terenie nadzoru nie sprawuje konserwator zabytków i jaki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może to znacznie wpłynąć na plan architektoniczny naszego domu. Jeśli tylko zdobędziemy wszystkie niezbędne pozwolenia, projekt zostanie zatwierdzony – można zacząć budować. Warto rozejrzeć się za dobrą ekipą budowlaną. Najlepiej wypytać naszych znajomych o polecenie. Nie muszą to być osoby z najbliższej okolicy. Jeśli ekipa jest stosunkowo tania i solidna – warto wziąć ją pod uwagę. Pozostaje jedynie postawić i urządzić dom swoich marzeń.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz