Ekologiczne środki czystości – eko alternatywa

6 stycznia 2013
Autor:

Równocześnie z szybkim rozwojem produktów czyszczących w XX wieku wzrastała liczba zgłaszanych skarg na ich skutki uboczne. Chociaż produkty do czyszczenia zostały uznane za przydatne i niezbędne, przed rokiem 1970 zmiany w poszukiwanych cech detergentów doprowadziły do konkluzji, iż idealnym rozwiązaniem są łagodne produkty czy środki czyszczące.

Mechanizm działania tradycyjnych środków czyszczących opiera się głównie na działaniu syntetycznych substancji chemicznych. Podczas gdy produkty te są bardzo skuteczne, mogą być związane z licznymi skutkami dla zdrowia i środowiska naturalnego. Główne skutki uboczne tradycyjnych środków czystości to podrażnienie skóry, oczu i górnych i dolnych dróg oddechowych, błon śluzowych. Toksyczny charakter niektórych tradycyjnych domowych środków czyszczących wynika z obecności składników, takich jak amoniak, rozpuszczalniki, fosforany z których wszystkie były związane z podrażnieniem skóry oraz dróg oddechowych. Zrozumienie szkodliwości tradycyjnych środków czystości może być jednym z czynników prowadzących do stania się bardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Coraz poważniejszą alternatywą dla wspomnianych tradycyjnych środków czystości stają się ekologiczne środki czystości. Podstawową ich zaletą jest skład, którego pochodzenie jest wyłącznie ekologiczne. Eko środki czystości nie zawierają szkodliwych substancji konserwujących, zapachowych, wypełniaczy itd. Są nietoksyczne i najczęściej biodegradowalne, nie wpływając tym samym szkodliwie na środowisko naturalne nie zatruwając gleby i wody. Przy zakupie eko środków czyszczących dobrze jest sprawdzić czy dany środek posiada certyfikat świadczący o ekologicznym pochodzeniu jego składników.

Istnieje zapotrzebowanie na produkty, które są skuteczne i zdrowe dla środowiska i konsumentów. Takimi produktami wydają się być naturalne, biodegradowalne, w 100% naturalne, ekologiczne środki czystości.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz