Fuzje i przejęcia w małym i średnim biznesie

19 czerwca 2012
Autor:

Sprzedaż firmy może być podyktowana wieloma różnego rodzaju czynnikami. Z jednej strony niekorzystna sytuacja na rynku i brak pomysłu na rozwój działalności, może powodować, że sprzedaż spółki jest najprostszym wyjściem, a z drugiej strony także dynamicznie rozwijające się MiŚ-ie bywają łakomym kąskiem dla większych graczy.

Rynkowe „być albo nie być”

Firma, która odpowiednio wcześniej nie zadbała o odpowiednio wysokie rezerwy gotówkowe, może znaleźć się w trudnej sytuacji, gdy zaczną nawarstwiać się zatory płatnicze. Księgowo wykazuje zysk i ma do zapłacenia podatek, ale fizycznie czeka na przelew od kontrahentów.  Obecny kryzys gospodarczy pokazał, że sprawdzone wcześniej wzorce i modele biznesowe nie dają gwarancji przetrwania na rynku, ponieważ nawet wspólna waluta europejska jest zagrożona, a przyszłość gospodarcza jest bardzo niepewna.

W takich niepewnych czasach należy dokładnie przemyśleć strategie działania a przynajmniej rozważyć scenariusze, które pozwolą zminimalizować straty. Nie mając rezerw z lat ubiegłych, właściciele mogą zostać zmuszeni do sprzedaży części majątku albo spółki w całości. Sprzedaż firmy jest oczywiście skomplikowanym procesem, a kupcy mają w czym wybierać. Sektor bankowy jest o tyle adekwatnym odniesieniem do większości branż, że jeszcze do niedawna banki były dla swoich inwestorów kurami znoszącymi złote jajka, a teraz bywają kukułczym jajem.

Sprzedaż firmy jako sposób na ucieczkę do przodu

Gdy firma ma zdrową sytuację finansową, sytuacja jest prosta a możliwości sprzedaży spółki zależą od branży, od wielkości przedsiębiorstwa, przychodów i zysków, posiadanego majątku i od ceny za jaką właściciele zdecydują się oddać swoje „dziecko”. Gdy firma jest na szczycie nie jest problemem sprzedaż firmy. Problemem jest za to podjęcie decyzji, że ten moment jest odpowiedni. Podobnie gracze giełdowi, zgadują kiedy sprzedaż posiadane akcje z największym zyskiem.

Brak płynności, narastające zobowiązania i należności oraz inne problemy nie wpływają na pozycję przetargową przy sprzedaży spółki. Gdy spółka nie spełnia oczekiwań łatwiej jest podjąć decyzję o pozbyciu się biznesu, ale trudniej przekonać kolejnych inwestorów żeby spółkę kupili. W takiej sytuacji szansą może być inwestor branżowy, który dokonując przejęcia, będzie umiał poradzić sobie z trudną sytuacją firmy, a mając sprawdzone know-how, wydobędzie z przedsiębiorstwa to co najlepsze.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz