Herpesvirus – zapobieganie

2 czerwca 2012
Autor:

Jest to bardzo bezwzględny wirus który dziesiątkuje lub uśmierca całe mioty, jest zmorą hodowli w tym również hodowcy owczarka niemieckiego u których w hodowli pojawił się wirus borykają się z dużą śmiertelnością w śród szczeniąt,mają  problemy ze skutecznym kryciem suk lub też z ronieniem ciężarnej już suki.
Z wirusem można jednak walczyć jeśli chodzi o szczenięta skuteczną ochroną zwiększająca szansę na przeżycie jest opieka nad nowo narodzonymi maluchami,

Herpesvirus jest mało odporny na ciepło natomiast mrożenie jest dla niego obojętne i nie niszczy go. Utrzymanie ciepłoty ciała powyżej 37 stopni C ale nie wyższej aniżeli 39, stopni i wilgotność powietrza  w okolicach 80%  daje bardzo pozytywne rezultaty, Aby szczenięta nie uległy hipotrmi możemy np: użyć poduszki elektrycznej dobrze wyregulowanej na w/w wymieniona temperaturę szybkie osuszenie szczeniąt np. poprzez wytarcie nowo narodzonego malucha osuszamy go ręcznikami papierowymi i odkładamy  go do ciepłej poduszki (poduszka działa jak inkubator) w celu osuszenia i ogrzania na około dwie do trzech  godzin Jeśli chodzi o wilgotność możemy zapewnić ja wstawiając miskę z wodą którą ogrzewała by żarówka tzw. kwoka co spowoduje  parowanie wody.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz