Jak uniknąć spamu na poczcie e-mail

15 kwietnia 2012
Autor:

Spam na poczcie e-mail jest zjawiskiem tak powszechnym, że aż dziw bierze, że nie powstają co rusz poradniki jak go unikać w głównych mediach. Jak go unikać? Czy można z nim jakoś walczyć?

Nie daj się złapać

Przede wszystkim – staraj się, żeby Twój adres nie dostał się w niepowołane spamerskie ręce. Gdy już się tam dostanie, mała jest szansa że nie zostanie odsprzedany dalej, następnym spamerom. Twój adres e-mail ma bowiem podwójną wartość – można Ci przysyłać reklamy albo można go sprzedać i przysyłać reklamy. Poniższe porady przydadzą się więc głównie tym, którzy mają nową skrzynkę e-mail nieopanowana jeszcze przez spam.

Ukrywamy e-maile

Czasami jest tak, że musisz podać swój adres e-mail gdzieś w Internecie, np. na forum (i nie chodzi tu o podawanie e-maila podczas rejestracji, mówimy o upublicznianiu go). Staje się on wtedy łatwym łupem dla robotów przeszukujących sieć w poszukiwaniu takich właśnie adresów (tak, spamerzy używają specjalnych programów do zbierania e-maili). Roboty szukają wszystkiego co wygląda jak aaaa@bbb.pl, czyli jak typowy adres e-mail. Żeby utrudnić im znalezienie Twojego adresu, możesz go napisać w innej formie, np. aaaa(małpa)bbbb(kropka)pl albo aaaa mała bbbb kropka pl. Człowiek zrozumie o co chodzi (możesz napisać że to zabezpieczenie antyspamowe), natomiast program (a przynajmniej większość) ominie taki zapis i zupełnie nie zorientuje się że to Twój adres e-mail.

Adres e-mail na stronie WWW

Jeśli masz stronę WWW, możesz ukryć swój adres e-mail na dwa sposoby:

Sposób 1: zamiast napisu na stronie, użyj obrazka. Co prawda, internauta nie będzie mógł skopiować go do programu pocztowego i będzie musiał przepisać, ale programy zbierające e-maile masz z głowy.

Sposób 2: użyj specjalnego skryptu w Java Script. Możesz znaleźć niejeden taki skrypt wpisując w wyszukiwarce „email cloaker”. Ta metoda jest lepsza jeśli umiesz wstawić taki skrypt na swoją stronę WWW – internauta zobaczy normalny adres e-mail w formie tekstu (będzie więc mógł go skopiować), natomiast robot nie zrozumie kodu (roboty przeszukują kod strony, a nie to jak ona wygląda w przeglądarce) i nie skopiuje Twojego adresu.

To wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że pomoże Ci on uniknąć spamu i nie będziesz musiał się denerwować usuwając go codziennie.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Narazie jeden komentarz do Jak uniknąć spamu na poczcie e-mail

  1. strony internetowe on 7 lipca 2013 at 10:54

    Patent z obrazkiem jest chyba jednym z lepszych. Ewentualnie zamiast małpy można użyć [at] – programy, które wyszukują adresów email na ogół wyszukują po obecności znaku @.
    Ważne by zawsze świadomie publikować, a raczej nie publikować swojego adresu email.

Dodaj komentarz