Na czym polega malowanie proszkowe?

16 grudnia 2011
Autor:

malowanie proszkoweJak wygląda i na czym polega malowanie proszkowe? Czy stosowane techniki są szkodliwe dla środowiska? Jaka powierzchnia nadaje się do malowania proszkowego?

Jedną z technik lakierniczych zabezpieczającą przed korozja, promieniowaniem UV, chemikaliami, wysoką temperaturą oraz różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi jest malowanie proszkowe. Metoda ta dość współczesna polega na nanoszeniu na powierzchnie, która chcemy odnowić bądź też od początku jej używania zaimpregnować, cząsteczek farby proszkowej. Farba ta utrzymuje się na powierzchni dzięki wykorzystaniu siły elektrostatycznej i dzięki niej dokładnie przylega. Malowaniu proszkowemu poddaje się elementy metalowe. Drugim etapem procesu malowania jest utwardzenie powierzchni, polega ono na nagrzaniu do wysokiej temperatury naszego metalu, co powoduje stopienie farby i utwardzenie jej na powierzchni. W malowaniu proszkowym znane są dwie techniki, jedna polega na wykorzystaniu ciśnienia elektrostatycznego, natomiast druga poprzez użycie ciśnienia elektrokinetycznego. Każda z nich jest tak samo skuteczna i wykorzystywana przez specjalistyczne zakłady.

Zalety malowania proszkowego?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej powierzchnia pomalowana w sposób proszkowy jest odporna na korozje oraz wszystkiego rodzaju anomalia takie jak pogoda, temperatura czy chemikalia. Ważną zaletą tej technologii jest również brak emisji rozpuszczalników oraz chemicznych substancji do środowiska podczas malowania. Technika ta zapewnia nam 100% zużycie produktu, czyli farby proszkowej, niezużyta farba zostaje powtórnie wykorzystana podczas kolejnych zabiegów. Malowanie proszkowe zapewnia oszczędność energii poprzez zastosowanie zamkniętego układu wentylacji dzięki temu nie wpływa źle na środowisko.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz