Niezbędnik majsterkowicza

23 maja 2012
Autor:

Wokół domu zawsze trzeba wykonywać drobne i większe prace modernizacyjne. Dlatego warto mieć pod ręką zestaw, który je umożliwi. Czym więc kierować się przy dobrze narzędzi?

Przede wszystkim użytecznością. Oceń realnie swoje możliwości techniczne. Zastanów się co potrafisz zrobić, czego chciałbyś się nauczyć. Ile masz właściwie czasu i czy wystarczająco, by samemu zajmować się remontem. Określenie zakresu możliwych prac do wykonania pomoże ci lepiej dobrać sprzęt. Tym bardziej, że wiele narzędzi jest naprawdę drogich. Gdy będziemy z nich korzystać dość rzadko, czasem warto rozważyć zatrudnienie specjalisty

Kiedy chcemy zostać domowym majsterkowiczem, z którego żona (coraz częściej także mąż) będzie dumna powinniśmy skompletować narzędzia pod katem częstych awarii i doraźnych potrzeb dekoratorskich i konserwacyjnych. Podstawą jest więc młotek. Najlepiej niezbyt duży i ciężki, zaleca się trzonek nieprzekraczający 35 centymetrów. Uniwersalna główka pomoże wyciągać gwoździe (nie obejdzie się jednak bez obcęgi), te zaś można kupić w zestawie o różnych rozmiarach. Fundamentem dobrze wykonanych prac jest mierzenie – odległości, równości, poziomu, itd. Praktycznie wszystko trzeba dopasowywać na wymiar, dlatego zaopatrz się w komplet przyrządów. Potrzebne są oczywiście miarki: tradycyjna, drewniana, zwijana, calówka, a do tego poziomica i kątownik stolarski – taki zestaw pomoże ci doskonale przygotować powierzchnie, nie ważne czy wieszasz ramki na zdjęcia, czy kładziesz parkiety.

Wiercić, wkręcić, powycinać

Trzeba przyznać, że zaczyna się dopiero przy narzędziach użytkowych. Dziesiątki śrubokrętów, wierteł, i innych elementów, z których musisz wyselekcjonować te najważniejsze. Zanim jednak zaczniesz kupować wszystkie śrubokręty w sklepie spójrz w stronę bardziej uniwersalnych wkrętaków lub wkrętarek. Mają podobną funkcjonalność, dzięki wymiennym końcówkom – płaskie, krzyżaki oraz nasadki – możesz poradzić z dowolnym typem śruby. Zasadnicza równica jest w samym funkcjonowaniu, jeden to narzędzie ręczne drugie w pełni zautomatyzowane elektronarzędzie. Najlepiej zakupić oba, tani wkrętak przyda się do okazjonalnych prac, zaś wkrętarka sprawdzi się przy większych projektach, które wymagają siły i precyzji (np. skręcanie mebli). Jedynym śrubokrętem, który na pewno powinieneś zakupić jest probówka. Do odkręcenia potrzebny będzie również klucz uniwersalny i hydrauliczny.

Zastańmy na chwilę przy opcjach jakie dają elektronarzędzia. Przede wszystkim jest to wiertarka, bez której trudno sobie wyobrazić wykonanie tak podstawowych czynności, jak choćby powieszenie ramki. Do okazjonalnych prac nie potrzebujemy zaawansowanego urządzenia, wystarczy podstawowe zakupione razem z zestawem wierteł i kołków.

Oprócz tego potrzebne będą ci taśmy izolacyjne, nożyk introligatorski, mała latarka, oraz papiery ścierne. W niektórych marketach można znaleźć skrzynki z gotowymi zestawami. Po uzupełnieniu o kilka elementów będziesz miał skomponowany niezbędnik majsterkowicza.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

2 komentarze do Niezbędnik majsterkowicza

  1. Bogdan on 16 lipca 2012 at 14:35

    Istnieje wybór pomiędzy drogimi i markowymi urządzeniami a tanim marketowym sprzętem, który kupuje się i eksploatuje aż padnie, aby tylko zmieścić się w okresie gwarancji.Zdecydowałem się jednak na zakup używanej wiertarki za nie wielkie pieniądze znalezionej na <href="http://sprzedajemy.pl" Dla zawieszenia paru kołków w nowym mieszkaniu starczy.

  2. buzz marketing on 19 lipca 2012 at 15:46

    Jednak informatycy są trochę niepełnosprawni, patrząc na samego siebie ha ha:) tekst czuję że prosty a jednak się wczytałem i trochę rzeczy muszę posprawdzać. Dobra wskazówka jeśli chodzi o elektronarzędzia :)

Dodaj komentarz