Nieznana historia rzymskiej medycyny

3 lipca 2012
Autor:

medycyna starożytnego RzymuMedycyna rzymska wyrosła na gruncie  greckiej tradycji lecznictwa. Schyłek Imperium Romanum to nasilenie wielu niekorzystnych zjawisk, związanych z upadkiem kultury i obyczajów.  Rzymianie, podobnie jak wcześniej Grecy  przejmowali zwyczaje i wierzenia innych ludów.  W ten sposób upowszechniły się bachanalia- wielodniowe obrzędy ku czci boga wina Bachusa. Z czasem zatracił się ich pierwotny sens, zaś samo święto przerodziło się w rodzaj orgii, której towarzyszyło pijaństwo. Rozpowszechniła się prostytucja a co za tym idzie- wzrosła ilość niechcianych dzieci. Śmiertelność wśród maluchów do 4 roku życia była na tyle duża, że ich grobów w ogóle nie rejestrowano w oficjalnych spisach.

Lekarze-truciciele

Za czasów słynnego Galena  opanowano podstawy antykoncepcji, przeprowadzano też aborcje. Nie zawsze robiono to umiejętnie, w związku z czym rosła umieralność wśród kobiet. Z kolei rzymscy obywatele  płci męskiej byli ludźmi ambitnymi, pragnęli znaleźć się jak najwyżej w hierarchii społecznej, a to związane było z piastowaniem urzędów. Tych było mało zaś kandydatów do ich objęcia nie brakowało.  Pojawiło się więc zjawisko trucia konkurentów, które w III w. naszej ery przyjęło rozmiary na tyle zatrważające, że powstał zwyczaj kosztowania wina przez gospodarza w pierwszej kolejności, co stanowić miało dowód, ze jest ono niezatrute.  Z tego powodu wielu rzymskich lekarzy zajmowało się sporządzaniem receptur coraz to nowszych trucizn i antidotów na nie.  Jak nietrudno się domyślić, pociągnęło to za sobą upadek etyki lekarskiej.

Choroby weneryczne

Słynne termy – rzymskie łaźnie  z czasem zatraciły swój pierwotny charakter, związany z  utrzymywaniem higieny osobistej  i stały się miejscami schadzek kochanków wszystkich możliwych orientacji.  W ten sposób zaczęły rozpowszechniać się choroby weneryczne.

Ołowica

Z kolei zwyczaj używania ołowiu przy budowie instalacji doprowadzających wodę do Wiecznego Miasta spowodował pojawienie się ołowicy. Objawy tej choroby to osłabienie, bezsenność, zaburzenia wzroku a także uszkodzenia narządów wewnętrznych i układu nerwowego. Jedną z częściej występujących chorób jamy ustnej była progenia, co wiemy dzięki licznym zachowanym popiersiom i malowidłom. Jednak do wyglądu zębów przywiązywano dużą wagę a ich uroda świadczyła o wysokim statusie społecznym. Wiemy np. jakich mieszanek ziołowych używała słynna Messalina,  żona cesarza Klaudiusza.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz