Nowotwory jamy ustnej – rak języka.

14 września 2011
Autor:

Nowotwór języka jest najczęstszym nowotworem występującym w jamie ustnej. Jest rakiem pierwotnym – jego ognisko rozwija się bezpośrednio w obrębie języka, rzadziej związany jest z przerzutami raka gruczołu tarczowego.

Wprawdzie nie jest to regułą, ale rak języka występuje najczęściej u mężczyzn nadużywających alkohol oraz papierosy, po 40 roku życia. Ostatnimi czasy niepokojąco bowiem wzrasta liczba zachorowań osób młodszych (w przedziale wiekowym 30-40) oraz tych, które stronią od alkoholu oraz nikotyny. Potwierdzone jest natomiast, iż największy odsetek zachorowalności odnotowują między innymi Indie, w których rozpowszechniony jest zwyczaj życia tytoniu. W epidemiologii mówi się, że najczęstszymi czynnikami wpływającymi na występowanie nowotworu są: palenie tytoniu, niedostateczna higiena jamy ustnej, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, niedobory ryboflawiny, żelaza oraz witamin.

W Większości przypadków nowotwór języka to rak płaskonabłonkowy. Ognisko objawia się najczęściej jako owrzodzona rana, a rozprzestrzenianie się nowotworu ogranicza mięsień językowy. Pierwsze objawy widoczne są u osób, u których nowotwór rozwija się na wierzchniej warstwie języka. Dodatkowo towarzyszą temu objawy takie jak cuchnący oddech, szczękościsk, brak łaknienia, utrudnienia w mowie, ślinotok.

leczenie raka języka w dużym stopniu zależy od stopnia rozwoju choroby. Stosuje się tutaj zarówno chemioterapię jak i interwencje chirurgiczne, podczas których usuwany jest odcinek języka zainfekowany nowotworem. Rokowania są niepewne – po okresie do 8 miesięcy mogą pojawić się przerzuty na węzły chłonne lub krtań, jak również nawroty ogniska na języku.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub niepokojących zmian konieczne jest zgłoszenie się do lekarza specjalisty.  Laryngolodzy w województwie Śląskim, między innymi laryngolog w Skoczowie, Katowicach oraz Rybniku wskażą odpowiednie metody leczenia.

 


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz