Niebezpieczne zabiegi upiększające

23 września 2012
Autor:

operacje plastyczneOperacje plastyczne stają się coraz bardziej popularne, a chirurgia plastyczna jest sposobem na lepszą karierę i wyższą samoocenę. Na ekranach telewizora najczęściej pojawiają się osoby, do których wizerunku nie można mieć żadnych zastrzeżeń – są szczupli, opaleni, nie mają ani jednej zmarszczki, za to posiadają wydatne usta, a kobiety prężą swoje jędrne biusty. Tymczasem zdarza się, że chirurgia plastyczna zamiast polepszyć jakość życia, powoduje szkody, których nie da się cofnąć.

Możliwe problemy

Operacja plastyczna to jak każdy zabieg chirurgiczny ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i wielu komplikacji pooperacyjnych. Oczywiście takie komplikacje pojawiają się rzadko, częściej to pacjent jest niezadowolony z wyniku zabiegu niż w jakiś sposób trwale okaleczony. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że każdy kto decyduje się na zabieg jest narażony na zakażenia, stany zapalne, blizny pooperacyjne czy komplikacje, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci.

Bolesne początki

Ponadto pierwsze dni po zabiegu nie należą do przyjemnych, gdyż pacjentowi towarzyszy ból, obrzęk operowanych części ciała, a efekty pracy chirurgów plastycznych widoczne są często dopiero po kilku tygodniach czy miesiącach. W zależności od miejsca, w którym operacja została przeprowadzona, pacjent musi powstrzymywać się od fizycznego wysiłku, często musi unikać przez dłuższy okres słońca czy nosić opatrunki albo okulary przeciwsłoneczne oraz zmienić swoje zwyczaje i dietę.

Prawo do informacji

Obowiązkiem każdego lekarza, także chirurga plastycznego, jest omówienie z pacjentem, jak będzie przebiegał zabieg i na jakie trudności trzeba być przygotowanym. Pacjent ma prawo do długiej i spokojnej rozmowy z lekarzem, który przedstawi mu wszystkie “za” i “przeciw” operacji, odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Mimo złożenia podpisu pod deklaracją, że pacjent nie będzie miał pretensji, jeśli coś pójdzie nie tak, każdy poszkodowany ma prawo dochodzić swoich praw przed sądem.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Dodaj komentarz