Wolontariusze wspierajcie hospicja

20 kwietnia 2013
Autor:

Chcąc odpowiedzieć sobie na to pytanie kim jest wolontariusz hospicyjny postanawiam przejrzeć sylwetki osób pracujących w hospicjach, które można znaleźć na różnych stornach internetowych poświęconych wolontariatowi. Dochodzę do wniosku, że na pierwszy rzut oka z tłumu ciężko było by odróżnić taką osobę od innych. Okazuje się, że wolontariuszami są ludzie w  różnym wieku, różnej płci, o różnym wykształceniu i zainteresowaniach, którzy na co dzień prowadzą zupełnie normalne życie. W  hospicjach pracują nastolatki w wieku gimnazjalnym, studenci różnych kierunków, osoby czynne zawodowo oraz seniorzy, niektórzy grubo po pięćdziesiątce. Jest jednak coś co szczególnie rzuca się w oczy,  wszystkich wolontariuszy łączy wspólna cecha: wielkie serce i chęć  pomocy innym.

Najważniejszym obowiązkiem wolontariusza hospicyjnego jest wsparcie chorego i jego rodziny. Wsparcie rozumiane jako pomoc doraźna w codziennych czynnościach takich jak: karmienie, mycie, poruszanie się, ale także pomoc duchowa i psychiczna, polegająca na obcowaniu z drugą osobą: spacerach, rozmowach, czytaniu książek, grze w karty czy  po prostu milczeniu. To dzięki takim właśnie prozaicznym czynnościom chorzy terminalnie mogą zapomnieć o swoim bólu i  cierpieniu. Aby zostać takim wolontariuszem medycznym należy być pełnoletnim i ukończyć specjalistyczny kurs przygotowawczy. Są  one organizowane przez wiele hospicjów i trwają przeważnie kilka miesięcy. Podczas takiego szkolenia wolontariusz nabywa umiejętności pomagające mu w opiece nad chorym. Bycie wolontariuszem nie polega jednak tylko i wyłącznie na tym.

Jeżeli ktoś waha się czy będzie odpowiednią osobą do bezpośredniej pracy z chorym w  hospicjum, ale chce pomagać może to robić również w inny sposób. Pomoc potrzeba jest również w innych dziedzinach działalności hospicjum. Każda para rąk przyda się w pracach biurowych, tworzeniu stron internetowych, projektowaniu materiałów promocyjnych, organizowaniu różnego rodzaju projektów i wydarzeń; zajmowaniu się kwestowaniem, kampaniami społecznymi oraz promowaniu idei hospicyjnej.

Co można zrobić aby zostać wolontariuszem? Przede wszystkim należy zastanowić się w jaki sposób możemy pomóc w działaniu hospicjum oraz kiedy możemy to robić. Następnie wystarczy wyszukać w okolicy ośrodek hospicyjny i umówić się na rozmowę z koordynatorem wolontariatu. Koordynator przedstawi kandydatowi swoje wymagania oraz wysłucha jego oczekiwań, a także pomoże w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości. Po takiej rozmowie przyszły wolontariusz powinien zostać skierowany na szereg szkoleń z zakresu bezpośredniej pomocy chorym i ich bliskim. Zatem wspierajmy hospicja nie tylko poprzez oddanie 1 % podatku, ale również swoją pracą.

Według powszechnie funkcjonującej definicji wolontariusz to osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne. Ta sucha definicja nie oddaje wagi i znaczenia wolontariuszy. Są oni ludźmi niezwykłymi, którzy potrzebującym oddają cząstkę samego siebie, swoje serce.


Kod HTML artykułu - ułatwia przedruk artykułu na Twojej stronie www:

Narazie jeden komentarz do Wolontariusze wspierajcie hospicja

  1. aero7 on 22 sierpnia 2013 at 12:55

    Bardzo szanuje tych którzy poswięcają się zeby pomagać innych. Dlatego jak najbardziej popieram!

Dodaj komentarz