Więcej szczegółów o silniku prądu stałego.
Masa rzeczy, z którymi stykamy się codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, niewielkie lub duże, te urządzenia zmieniły nasze życie, lecz statystyczny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one zbudowane.
Co należy wiedzieć o silnikach DC?
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym zasługą grupy osób. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w rozmaitego typu mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki znanych naukowców połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Davenport, Moritz Jacobi czy Michael Faraday. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze rotora, komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie używane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za ciche działanie, jak równieżwyjątkową niezawodność.
Gdzie stosuje się silniki elektryczne DC?
Teza, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD/DVD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są modułem samochodzików i pociągów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne kupimy także naszym córkom i synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, np. produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Z silników prądu stałego korzystają też pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich projektów z zakresu robotyki i mechaniki.
O ile silniki DC o niedużej mocy bez trudu można zamówić w sklepach hobbystycznych lub z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od szanowanych marek.
Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
Gdzie wykorzystywany jest kabel światłowodowy?
Silnik bezszczotkowy czy szczotkowy? Który z nich wybrać i do jakich zastosowań?
Kable RTV i internetowe