20 kwietnia 2024

Biżuteria – wakacyjna pamiątka

Z jakich krajów warto przywozić biżuterię i co kupować?

Już niedługo wakacje! Kierunki ulubionych wyjazdów Polaków to od lat Grecja i Hiszpania. Coraz częściej decydujemy się na egzotyczną Tajlandię, a zeszły rok przyniósł prawdziwy boom na Jordanię (za sprawą tanich linii lotniczych, które uruchomiły tam swoje połączenia). Z danych biur podróży wynika, że Polacy chętnie odwiedzają miejsca, w których mogą do woli plażować – Turcja, Egipt i Tunezja są teraz na topie.

Z kolei badania Kayak (wyszukiwarki tanich lotów) przekonują, że Polacy coraz częściej chcą wyjeżdżać na wakacje egzotyczne – popularnością cieszy się np. Martynika. Z Europejskich kierunków rośnie ilość wyszukiwanych lotów do Bułgarii i Czarnogóry.

Biżuteria – czy to dobra pamiątka z wakacji?

Naszym zdaniem jedna z lepszych. Przede wszystkim jest praktyczna, zajmuje mało miejsca w bagażu, jest oryginalna i faktycznie przywołuje wspomnienia odwiedzonych miejsc. Jeśli nie jesteście przekonani, że warto przywozić z podróży naszyjniki i kolczyki, to zajrzyjcie do naszego wpisu o 10 powodach dla których warto kupować biżuterię jako pamiątkę z wakacji.

Jaką biżuterię przywozić z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnych podróży?

Biżuteria z Grecji

Srebrna i złota (tę warto kupować w sklepach jubilerskich). Najbardziej znanym miejscem na zakup biżuterii w Grecji jest Joanina w Epirze. Popularne są opale oraz biżuteria stylizowana na antyczną. Tradycyjne symbole to wąż i motywy roślinne. Warto kupić typowe dla Grecji kolczyki w kształcie kół, zdobione geometrycznymi motywami oraz diademy lub szerokie naszyjniki.

Biżuteria z Włoch

Przede wszystkim szkło weneckie. A jeśli Wam budżet na to pozwoli, to szkło z Murano. Każdy region Włoch na też swoje własne mini-specjalizacje. Warto szukać wyrobów na lokalnych targach, poza dużymi miastami. Z Mediolanu zaś można przywieźć piękną biżuterię designerską.

Biżuteria z Turcji

Tureckie targowiska pełne są misternej, kunsztownej biżuterii (na zdjęciu głównym widzicie przykład tureckiego stoiska z biżuterią). Na złoto lepiej uważać, ale srebro można nabyć w bardzo dobrych cenach. Z kamieni warto zainteresować się turkusem. Biżuteria z turkusami to znak rozpoznawczy Turcji.
Poza biżuterią z kamieniami szlachetnymi Turcja to również doskonałe miejsce na to, by obkupić się w błyskotki z metalu z syntetykami. Są bardzo tanie, dlatego można przywieźć ich naprawdę dużo.
Warto zwrócić uwagę na pierścionki haremowe. Wykonane z kilku obrączek wysadzanych kamieniami (kamienie czerwone, które symbolizują miłość, zielone – szczęście, niebieskie – mądrość i transparentne – czystość). Są bardzo charakterystyczne i są doskonałą pamiątką, której nie kupicie w Polsce.

Biżuteria z Tunezji / Maroka

Najbardziej znanym symbolem będzie tu Hamsa. Ręka Fatimy ma chronić przed złym spojrzeniem i zapewniać szczęście. Można ją nosić na szyi, w formie kolczyków, a nawet breloczka. Kupicie ją w srebrze, złocie, wysadzaną kamieniami czy emaliowaną. Ten sam symbol znajdziemy też w Izraelu.

Bardzo charakterystyczne są też dla Tunezji łańcuszki z dużych, płaskich kółek, które wyglądają na ręcznie kute. Łańcuszki mogą być noszone pojedynczo bądź z zawieszkami.

Biżuteria z Bułgarii

Z Bułgarii najlepiej przywieźć … pudełko na biżuterie. Drewniane skrzyneczki ręcznie zdobione i rzeźbione są naprawdę urokliwe. Na targach można znaleźć też biżuterię z ceramiki – oczywiście ręcznie robioną.

Biżuteria z Tajlandii

Przede wszystkim rękodzieło. Tajlandia słynie bowiem z małych zakładów rzemieślniczych, w których ręcznie wyrabia się biżuterię z koralikami. Popularna jest też srebrna biżuteria oraz wyroby z laki.

Biżuteria z Chin i Tajwanu

Miłośnicy bardziej egzotycznych podróży mogą przywieźć sobie naprawdę niespotykane okazy biżuterii. W Chinach oraz na Tajwanie warto zwrócić uwagę na jadeit. Pamiątki z jadeitu nie są tanie (za wisiorek niewielkich rozmiarów trzeba będzie zapłacić około 150 zł), ale to wyjątkowa biżuteria, która będzie na pewno zwracać w Polsce uwagę. Jadeit jest ciężki, dlatego sugerujemy by wybierać wisiorki zamiast kolczyków.

Pamiętajcie, by przy zakupie uważać na wszelkiego rodzaju podróbki oraz by nie dać się oszukać.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/bizuteria-wakacyjna-pamiatka/