21 lutego 2024

Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Potrzebujesz obrączkek Kraków? Sprawdź http://tinyurl.com/yy284jlu.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców do końca życia, a symbolem ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele wieków później, o czym jednak niewiele osób wie. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Szwecji, w Wielkiej Brytanii, na Słowacji albo w Brazylii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie według staroświeckich wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i mierzą obrączki ślubne razem, aczkolwiek obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – niegdyś ze stali, obecnie ze złota bądź platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej delikatną estetyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z różnych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal), które uosabiały potęgę miłości. Dziś do ich wytworzenia stosuje się przeważnie platynę oraz złoto, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Naturalnie, są one też nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź ważny dla młodej pary cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]