29 listopada 2023

Jak robi się topaz mistyczny?

Więcej o mistycznym topazie na http://tinyurl.com/zxvdp5v

Wspaniały blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się ogromnym uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na początku nietrudno pomylić się, że to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem odpowiedniej technologii produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ wysokiej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego kolor?

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą w szczególności od kruszcu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że topaz ma fioletowy kolor, błękitny z kolei jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Doskonałe skutki przynosi stosowanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich kreacji

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często stosują go więc do produkcji naszyjników, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do eleganckich strojów – świetnie wygląda również w pracy. Ważna jest też różnorodność barw, dzięki której prościej można wybrać ozdoby do danego stroju.