20 kwietnia 2024

Skuteczne filtry powietrza – jak wybrać zależnie od ich przeznaczenia?

Znajdź filtr F9

Nie oszukujmy się: stan powietrza w Polsce nie jest najlepszy. Pod tym względem Polska plasuje się na jednej z ostatnich pozycji pośród członków Unii Europejskiej. Codziennie emitowane są kolejne komunikaty o przekroczeniu norm stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 i dlatego też wciąż poszukiwane są wydajne rozwiązania, pomagające radzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w pomieszczeniach, w których podtrzymanie czystości powietrza jest ogromnie istotne (np. w obiektach służby zdrowia).

Filtry mini-pleat eliminują pyły oraz pyłki roślin

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej skuteczności, znane i wykorzystywane są od wielu dziesięcioleci. Są obecne m.in. w odkurzaczach i domowych oczyszczaczach powietrza. W systemach wentylacyjnych zakładanych w biurach, domach czy urzędach bardzo dobrze spełnią swoje zadanie uniwersalne filtry dokładne minipleat, które zależnie od klasy są w stanie przefiltrować pyły zawieszone PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząstki tworzą smog. Nie są dla nich kłopotem również większe zanieczyszczenia, jak spaliny, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Poszukując filtrów dokładnych F7 czy F9 wypada wziąć pod uwagę nie tylko ich skuteczność, ale również jakość ich produkcji. Te wytwarzane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa mają ocynkowaną stalową ramę, która charakteryzuje się znaczną wytrzymałością na złe warunki atmosferyczne (jak wysoki poziom wilgoci, temperatury) oraz uszkodzenia mechaniczne. Wydajny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego zabezpieczony jest po stronie wlotu powietrza siatką z aluminium. W filtrach mini-pleat papier filtracyjny złożony jest w mini plisy i wzmocniony jest klejem z tworzywa sztucznego, co powoduje, iż produkty te mają dużą żywotność. Filtry minipleat dostępne są w wielu rozmiarach dostosowanych do zapotrzebowania każdego odbiorcy.

Filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 – do stosowanie w przemyśle

Do przeznaczeń przemysłowych wymagane są natomiast filtry o znacznie wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą gwarantują filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy pakietu filtrującego są w nich równomiernie oddzielone przez separatory z aluminium, a trwała rama, również sporządzona z ocynkowanej stali, jest odporna na wilgoć i zmiany temperatury, co pozwala na sprawną pracę w ekstremalnym środowisku (aż do 80 stopni Celsjusza). Filtry tego rodzaju montowane są wszędzie tam, gdzie powinno się zachować wyśrubowane normy czystości powietrza, jak na przykład w przemyśle spożywczym.

Fotografia dzięki uprzejmości marss.pl.

Nasza siedziba:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46