Symetryczna twarz to dla wielu wyznacznik piękna. Jak się jednak okazuje, idealne proporcje nie istnieją w naturze i nikt nie jest posiadaczem identycznych połówek ciała. O ile naturalna dysharmonia jest często niemal niezauważalna, to głęboka asymetria twarzy powstała m.in. w wyniku wypadku czy choroby, może stać się powodem kompleksów. W jaki sposób poradzić sobie z problemem?
Asymetria twarzy – przyczyny i rozwiązania
Duża asymetria twarzy najczęściej jest skutkiem wypadku, udaru, porażenia mięśnia twarzowego, wad zgryzu czy wynika z czynników genetycznych. Z kolei przyczyną nieznacznej asymetrii twarzy mogą być złe nawyki – palenie papierosów, spanie w nieprawidłowej pozycji lub nadmierna ekspozycja na słońce.
W korygowaniu zauważalnej dysproporcji twarzy pomocna jest medycyna estetyczna. Zabiegi z różnego rodzaju preparatami skutecznie wyrównują różnice np. w asymetrii policzków, brody czy przy opadającej powiece. Efekty są przeważnie natychmiastowe i utrzymują się wiele miesięcy, a pacjent nie musi martwić się długim okresem rekonwalescencji.
Zdarza się jednak, że asymetria twarzy wymaga operacji. Chirurgia plastyczna pomaga zazwyczaj wtedy, kiedy zaburzenie harmonii twarzy jest bardzo widoczne, a poza wskazaniami estetycznymi, dochodzą także te medyczne. Zdarza się np., że krzywy nos utrudnia oddychanie, a opadająca powieka ogranicza widzenie – w takich przypadkach rozwiązaniem są operacje.
Asymetryczna twarz – zabiegi medycyny estetycznej
Jak leczyć asymetrię twarzy? Lekarze medycyny estetycznej dobierają metodę w zależności od tego, co jest przyczyną dysproporcji i jaki obszar będzie poddany korekcie. Wśród zabiegów najpopularniejsze są te z użyciem botoksu oraz wypełniaczy.
Botoks a asymetria twarzy
Dysharmonię wynikającą ze skurczu mięśni, ich nieprawidłowej budowy, czy np. porażenia nerwu twarzowego, skutecznie koryguje się z pomocą botoksu.
Działanie botoksu, czyli toksyny botulinowej wytworzonej przez bakterie Clostridium botulinum, polega na odwracalnym zahamowaniu uwalniania neuroprzekaźnika – acetylocholiny. Jego zadaniem jest przewodzenie impulsów między nerwami a mięśniami. Użycie botoksu skutkuje więc tymczasowym zahamowaniem kurczenia się mięśni. Metoda świetnie sprawdza się m.in. w przypadku:
- asymetrii brwi, jeśli powstała ona w wyniku skurczu mięśni – aplikacja botoksu rozluźnia je, likwidując jednocześnie przyczynę problemu;
- opadającego kącika ust – odpowiednio zastosowany botoks niweluje charakterystyczny grymas i koryguje nierówności;
- asymetrii mięśni żwaczy, kiedy przyczyną jest przerost mięśnia żwacza – podany botoks stopniowo osłabia mięsień i zmniejsza jego objętość, likwidując dysproporcję.
Zabieg polega na wstrzykiwaniu preparatu cieniutką igłą w wybrane miejsce. Procedura jest bezpieczna i praktycznie bezbolesna. Aplikacja toksyny botulinowej, w zależności od obszaru twarzy, zajmuje zwykle od 15 do 30 minut. Efekty widoczne są po kilku dniach i utrzymują się przez ok. pół roku.
Asymetryczna twarz a wolumetria
W wielu innych przypadkach, asymetrię twarzy można korygować dzięki wolumetrii, czyli zabiegom modelującym owal.
W celu wyrównania dysharmonii twarzy stosuje się przede wszystkim kwas hialuronowy, własny tłuszcz pacjenta oraz preparaty wypełniając, stymulujące syntezę kolagenu.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w skórze, dlatego preparaty z tym składnikiem są dobrze tolerowane. Z wiekiem w naszym ciele kwasu hialuronowego jest coraz mniej, co prowadzi do zmniejszenia objętości poszczególnych części twarzy. Kiedy „ubytki” są bardziej widoczne po jednej stronie, z powodzeniem można zastosować wypełniacz w celu wyrównania proporcji twarzy. Kwas hialuronowy często wykorzystuje się np. w asymetrii policzków, powiek czy brwi. Popularne są również zabiegi wypełniania ust lub wyrównania niewielkiej asymetrii nosa.
W zależności od powierzchni zabiegu, trwa on 30-60 min., efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się najczęściej przez ok. 8 miesięcy.
Lipofilling – wypełnianie własnym tłuszczem
Własny tłuszcz pacjenta to kolejny naturalny sposób na wyrównanie niesymetrycznej twarzy. Przeszczep tłuszczu sprawdza się w przypadku wypełniania podskórnych ubytków, powstałych w procesie starzenia lub z innych powodów, np. urazu. Lipotransfer sprawdza się m.in. w wyrównaniu policzków, brody, okolicy oczu czy nosa.
Zabieg jest bardziej skomplikowany niż iniekcja wypełniacza, ponieważ wymaga pobrania tłuszczu pacjenta oraz odpowiednio przygotowywania tkanki. W zależności od powierzchni obszaru poddawanego zabiegowi, trwa on od 30 do 90 minut.
Zaletą lipotransferu jest fakt, że rezultaty zabiegu są długotrwałe i można się nimi cieszyć nawet kilka lat.
Biostymulatory
Biostymulatory to preparaty stymulujące syntezę kolagenu. Bazują na naturalnych substancjach, dzięki którym również można wymodelować twarz. Skuteczny w likwidowaniu asymetrii jest biostymulator Crystalis, czyli wypełniacz zawierający w składzie hydroksyapatyt wapnia. Z jego pomocą można zniwelować dysproporcje w wielu partiach twarzy – zwłaszcza środkowych i dolnych, jak policzki, linia żuchwy, okolice ust. Efekt wolumetryczny jest nieco słabszy niż w przypadku kwasu hialuronowego, ale bardziej długotrwały.
Nici PDO a niewielkie asymetrie twarzy
Niewielkie asymetrie w obrębie twarzy można także zniwelować poprzez użycie nici PDO. Są one stosowane przede wszystkim do liftingu – dają natychmiastowy efekt, utrzymujący się do dwóch lat. Implementacja tych podskórnych nici wymaga tylko niewielkich nakłuć, a po zabiegu nie pozostają żadne blizny.
W naszej klinice nici liftingujące zastosowaliśmy m.in. do usunięcia asymetrii brwi u pacjentki, która wcześniej w innych klinikach korygowała tę niedoskonałość botoksem i zabiegiem HIFU. Niestety zabiegi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wystarczyło jednak użycie dwóch nici, by unieść prawą brew i uzyskać satysfakcjonującą symetrię.
Należy pamiętać, że o sposobie likwidowania asymetrii twarzy zawsze decyduje lekarz. Dobiera on odpowiednią metodę w zależności od lokalizacji problemu, stopnia jego nasilenia, stanu zdrowia pacjenta oraz jego tolerancji na poszczególne preparaty.
Źródło tekstu: https://revitae.com.pl/asymetria-twarzy-a-wypelniacze-biostymulatory-toksyna-botulinowa-i-nici-pdo/
Podobne wpisy
Zabiegi, które powinna wykonać każda przyszła Panna Młoda
Dermapen – co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Kwas hialuronowy na twarz – komu może pomóc?