21 lutego 2024

Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

Skieruj się tutaj jeżeli interesujesz się food pairing.

Pomimo, iż jesteśmy przyzwyczajeni do określonych połączeń smakowych, nie znaczy to, iż łączenie ze sobą potraw, które na pozór kompletnie się wykluczają, nie może dać interesujących i, co najważniejsze, smacznych wyników. Odkrywamy to raz za razem. Silny wpływ na nasz zmysł smaku miało bezspornie otworzenie się na obce zwyczaje kulinarne, jak również pojawienie się w sprzedaży nieobecnych przedtem w naszym kraju artykułów. Dzięki temu choćby połączenie egzotycznych sosów owocowych z mięsem nikogo już nie szokuje. Osoby, które posmakowały takich niecodziennych fuzjach smaków często rozpoczynają własne próby i samodzielnie próbują jeszcze bardziej niezwykłych zestawień. Aby te jednak dały oczekiwane skutki, wypada najpierw wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – łączenie aromatów w harmonijną, niebanalną całość

Jeżeli chcemy, by nasze kulinarne przygody istotnie były powodem ekscytacji oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe doznania, wystarczy postępować zgodnie z normami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są wyłącznie wytycznymi, których należy przestrzegać, żeby aromaty zespalają się w harmonijną, choć niebanalną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tak tytułuje się się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które w powszechnym mniemaniu uchodzą za całkiem od siebie odmienne. Wszelkie zasady food pairingu są jednakże dokładnie przemyślane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie obecności konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, ale też o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing. Czy można się to opanować?

Do eksperymentów z food pairingiem konieczne są wyczucie oraz spora fantazja, jednakże to nie one okazują się najważniejsze. Znacznie bardziej jest istotna znajomość ilości najrozmaitszych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak reagują one z innymi składnikami. Z tej przyczyny trafną decyzją będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – tym bardziej, że podzielenie się elementarną wiedzą trwa zazwyczaj kilka godzin.

Nasza siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]