6 grudnia 2023

Dlaczego z szamba wydobywa się nieprzyjemny zapach? Odpowiadamy

Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanalizacji, może to być znak, iż Twoje szambo jest przepełnione i wymaga opróżnienia. Choć myśl o konieczności “uporządkowania” ścieków może nie być zbyt przyjemna, to ważne jest, aby zająć się tym problemem możliwie jak najszybciej – tym sposobem możliwe jest uniknięcie problemów zdrowotnych. Szamba są zaprojektowane do przechowywania ścieków z toalet, pryszniców, zlewów i pralek. Nieczystości stałe osadzają się na dnie zbiornika, podczas gdy pozostała woda wypływa do drenażu, gdzie jest wchłaniana przez ziemię. Z czasem w zbiorniku mogą gromadzić się zanieczyszczenia stałe i jeśli nie będą usuwane wystarczająco regularnie, mogą zacząć się rozkładać i uwalniać metan, który ma bardzo silny zapach. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał zlecić wypompowanie szamba profesjonalnej firmie.

Dlaczego występuje zapach szamba w domu?

Jedną z najczęstszych skarg, jaką otrzymują firmy zajmujące się serwisowaniem szamb, jest przedostawanie się nieprzyjemnego zapachu do domu. Może to być spowodowane kilkoma różnorodnymi czynnikami.

Po pierwsze, komin wentylacyjny w szambie może być uszkodzony (w wielu przypadkach mówimy także o jego całkowitym braku). Komin zapewnia kluczową wentylację szamba – bez niego mogą gromadzić się szkodliwe gazy, które niekiedy trafiają do Twojego domu.

Po drugie, w samym szambie mogą znajdować się pęknięcia lub dziury, przez które wydostają się nieprzyjemne zapachy. Jeśli podejrzewasz, że tak właśnie jest, koniecznie zleć jak najszybsze sprawdzenie tego fachowcom, ponieważ może to prowadzić do jeszcze większych problemów.

Inną możliwością, przez którą występuje zapach szamba w domu, jest to, że substancje stałe nie są odpowiednio rozkładane w szambie z powodu braku konserwacji np. zbyt rzadkie odprowadzanie ścieków czy stosowanie specjalistycznych preparatów neutralizujących, które w ofercie posiada Biofos. W takiej sytuacji bakterie powodujące nieprzyjemne zapachy mogą się rozwijać i przedostawać się do domu przez małe otwory, takie jak odpływy czy toalety.

Nie ukrywaj problemu, ponieważ wkrótce może być za późno

Choć kuszące może być zignorowanie problemu lub próba ukrycia go za pomocą odświeżaczy powietrza, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby na dobre pozbyć się zapachu szama. Przede wszystkim należy upewnić się, że system jest odpowiednio konserwowany i regularnie opróżniany. Jeśli w zbiorniku gromadzą się cząstki stałe, mogą zacząć się rozkładać i produkować metan, który ma bardzo silny zapach.

Ponadto uważaj na nieszczelności w rurach – one również mogą być odpowiedzialne za unoszenie się nieprzyjemnych zapachów w domu.

Jeśli sprawdziłeś wszystkie powyższe elementy i nadal masz do czynienia z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z kanalizacji lub toalety, wyczyść je za pomocą wrzącej wody i sody oczyszczonej lub specjalistycznych środków.

Pomoże to rozłożyć wszelkie substancje organiczne, które mogą być przyczyną nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj jednak, aby nie używać ostrych środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić system hydrauliczny.