6 grudnia 2023

Jakie jest zastosowanie szalunków?

Znajdź szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można również efektywnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje wypełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Mają więc bardzo duże zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też profesjonalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania, a także sklejkę.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]