20 kwietnia 2024

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Jeśli chcesz zamówić szalunki ścienne, koniecznie wejdź na sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, zwane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Przeważnie stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, aby nadać im stosowny kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na drzwi, okna oraz bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, która po rozebraniu może być użyta ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – wielu inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z drewna, metalu lub sklejki, jak również zestawiać dwa albo trzy materiały. Z reguły jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę scalają belki, łączniki, narożniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj świadczą inne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących postawić jeden obiekt. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłby rentowny . Dużo lepszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]