21 lutego 2024

Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Zobacz, gdzie nabyć okna skrzynkowe drewniane, wejdź na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Często spotkać je możemy w zabytkowych kamienicach, starych chałupach oraz pałacach. Dziś są one wytwarzane zwłaszcza z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, bo użycie tego typu okien oczekiwane jest przez urzędników. Warto przy tym zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej zakładane są także we współczesnych obiektach. Tym bardziej, że obecne modele są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Konstrukcja okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi jest powietrze. Jest to pewnego typu izolator, który zabezpiecza wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach często podzielone są na czworo elementów – dwa u góry, mniejsze skrzydła są zamykane oddzielnie i dawniej były używane do wietrzenia pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach zabytkowych – między innymi domach drewnianych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, powinny być zrobione z właściwego materiału. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę czy dąb, jednak od niedawna ich twórcy wykorzystują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti okazują się bowiem znacznie bardziej wytrzymałe na wpływ wody, powietrza oraz skrajnych upałów.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]