21 lutego 2024

Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Więcej o sklejce Peri na sklep.abcszalunki.pl/11-sklejki-szalunkowe

Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednak zazwyczaj wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować obiekty z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki znajdują też zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle źle radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny dziś używana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]