6 grudnia 2023

Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

Dowiedz się więcej o sklejce szalunkowej na sklep.abcszalunki.pl.

Deski szalunkowe to najistotniejszy moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednakże przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. W związku z tym obecnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]