21 lutego 2024
Czym jest mass collect?

Mass collect – usługa nie tylko dla dużych firm

Mass collect jest usługą, która pozwala na szybką weryfikację przelewów. Przybliżamy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób upraszcza pracę dużym oraz małym firmom.

Mass collect – gdzie zda egzamin to rozwiązanie?

Działanie mass collect jest zasadniczo stosunkowo proste. Polega na nadaniu wszystkim klientom własnego numeru rachunku, który jest zarazem ich symbolem identyfikacyjnym. Takie podejście zdaje egzamin tam, gdzie co miesiąc obsługiwana jest duża ilość klientów, czyli np. w prywatnych gabinetach, w firmach telekomunikacyjnych oraz wszystkich działalnościach, gdzie wykorzystuje się systemy abonenckie (m.in. w sieciach siłowni). Opłaty wpływające w systemie mass collect trafiają na wskazany firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak wcześniejsze nadanie kontrahentom unikatowych numerów rachunków umożliwia ich sprawniejsze zdefiniowanie, bez względu na to, jaki sposób wybrali oni do dokonania przelewu (przelew za pośrednictwem poczty, przelew z karty lub tradycyjny przelew). Zastosowanie mass collect przekłada się też na szybsze księgowanie wpłat aniżeli podczas księgowania manualnego, a równocześnie na wyeliminowanie ewentualnych omyłek nieraz przytrafiających w czasie tej czynności.

Czy opłaca się wdrożyć usługę mass collect?

Choć mass collect nie jest aktualnie proponowane w większości banków (posiadają ją m.in. część banków spółdzielczych i ING Bank Śląski) wypada zastanowić się nad jego wdrożeniem w przedsiębiorstwie, także takim, które co miesiąc obsługuje poniżej 100 dokumentów księgowych. Wdrożenie mass collect przynosi bowiem pewne korzyści, takie jak oszczędność czasu pracowników działu księgowości, opcja powiązania z platformą finansowo–księgową (a więc kontrolowanie na bieżąco spływu należności) czy połączenie z aplikacjami Finance Automation. Taką rodzimą aplikacją dedykowaną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na połączenie z systemem mass collect banku, ale posiada również opcję wysyłania powiadomień o nadchodzących płatnościach i windykacji, co po kilku miesiącach przekłada się na podniesienie terminowości u kontrahentów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]