System SWIFT. Zdobądź więcej szczegółów.
Pomimo, że praktycznie systematycznie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.
Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe
SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego typu. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET czy Express Elixir.Na świecie działają także przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego kraju.
Co jest więc najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.
System SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych banków w Polsce
Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC największych banków, obecnych w Polsce.
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
Automatyczna windykacja należności – sposób na nieterminowych klientów
Nie możesz zatrudnić księgowego? Pomoże biuro rachunkowe
Dłużnik nie płaci w terminie? Wypróbuj bezpłatny generator not księgowych