21 lutego 2024

Zbierasz srebrne numizmaty? Poznaj polskie monety kolekcjonerskie

Chcesz zamówić monety kolekcjonerskie? Sprawdź https://tinyurl.com/yg9bpkte.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale też przedmiot westchnień kolekcjonerów ze wszystkich stron globu. Numizmatyka, będąca początkowo sferą nauki badającą monety, medale a potem też banknoty, sukcesywnie przekształciła się w kultowe hobby. Wielu hobbystów uważa natomiast gromadzenie monet jako sposób na lokatę kapitału w przedmioty, mogące z upływem czasu dać przyzwoite profity. Starannie wykorzystują to mennice z całego świata, każdego roku wybijające dziesiątki tysięcy przepięknych srebrnych i złotych monet okolicznościowych.

Z jakiego powodu zbiera się monety numizmatyczne?

Bodźców, dla których numizmatycy kolekcjonują banknoty i monety może być wiele. Jedni zachwycają się pieniędzmi, z tej przyczyny kolekcjonują środki płatnicze rozmaitych państw. Inni koncentrują się na monetach okolicznościowych wybijanych w nawiązaniu do zbliżającej się rocznicy narodzin czy też śmierci ważnej znakomitości z obszaru nauki albo polityki lub pamiętnego wydarzenia historycznego. Trzecia grupa poszukują monet, których rewers ma określony motyw, przykładowo związany z muzyką lub przyrodą. Jest niemniej jednak grupa hobbystów, której nie interesują popularne numizmaty emitowane w dużych nakładach z miedzi, mosiądzu oraz niklu, a która poszukuje monet okolicznościowych z kruszców szlachetnych, głównie ze złota i srebra. Oczywiście, tego typu monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są kilka razy droższe niż zwykłe monety kolekcjonerskie, jednak wypada mieć świadomość, że ich nabycie bywa dobrą inwestycją. Po upływie czasu cena srebrnych i złotych numizmatów nierzadko zauważalnie wzrasta, nie tylko ze względu na limitowaną liczbę danego wzoru, ale także z powodu potencjalnego wzrostu wartości kruszcu, którego zostały one wybite.

Od czego zależy koszt monety kolekcjonerskiej?

Kolekcjonerom skupiającym się przede wszystkim na monetach emitowanych w Polsce z pewnością nie braknie pięknych okazów do kolekcjonowania. Zaledwie w poprzednich paru latach Mennica Polska wyemitowała takie monety jak np. 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej czy kolekcja Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z wizerunkami między innymi Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Większość polskich monet numizmatów to srebrne numizmaty z nominałem 10 złotych. Ich koszt, w zależności od roku emisji, wagi i nakładu, mieści się w przedziale od 100 do czasem 250 złotych. Takie numizmaty zamknięte są na ogół w kapslu bądź umieszczone w kasecie wraz z certyfikatem.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]