6 grudnia 2023

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach psychologicznych Bielsko? Skieruj się na http://www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest percepcja szybkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]