6 grudnia 2023

Badania wysokościowe niezbędne nie tylko dla budowlańców

Jeśli chcesz zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała, skieruj się na www.testypsychologiczne.com.pl.

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów ponad ziemią czy podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków i przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP powinna być wykonywana z użytkowaniem właściwych zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, narzekające na zaburzenia równowagi bądź mające problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą), okulistyki i neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego prostym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. W trakcie badań można również wykryć choroby do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokościach, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba martwić się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, gdyż istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, że w trakcie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, że tak stanowi prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, muszą natomiast wykonywać je co 12 miesięcy.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]