21 lutego 2024

Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, bez względu na to czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania trzeba zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do nieprawidłowo lub w ogóle niezabezpieczonych ścian osłabi ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozkwitu chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Które elementy budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie powinno się zabezpieczyć przed wilgocią należą przede wszystkim piwnice, dachy, balkony, fundamenty i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w stosunku do konkretnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się również balkony.

Komu powierzyć wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, żeby planowanie hydroizolacji, powierzyć fachowej ekipie, mającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze specjalistami w toku prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, taśm PVC, węży iniekcyjnych czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.