5 czerwca 2023

Charakterystyka okien zabytkowych

Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz okna zabytkowe drewniane.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia mocna strona, a na ich wartość w dużym stopniu rzutuje także wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna muszą być remontowane w myśl prawa – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samemu z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to sprawia, że potrzebne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, jaki ma wiele atutów, ale wymaga regularnych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która wymaga wysokich kwalifikacji – taki rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie mają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]