6 grudnia 2023

Ile kosztuje wydruk 3D?

Zajrzyj tu, jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji o cenniku druku 3D.

Opcja zamówienia druku 3D dowolnej makiety, projektu bądź elementów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamierzeniem firmy jest ciągła produkcja, najczęściej decyduje się ona na nabycie profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy specjalistów do ich obsługi. Jeśli jednakże w grę wchodzi produkcja elementów o niewielkim nakładzie albo konieczność przygotowania modelu 3D jest okazjonalna, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu przedsięwzięcia pojawia się zwykle pytanie: jak określić koszt wydruku 3D?

Finalna cena druku 3D – co na nią wpływa?

Na ostateczny koszt druku 3D oddziałuje kilka czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik w poprawnym formacie (STL czy też STEP), dzięki któremu można orientacyjnie obliczyć koszt wykonania zamówienia. Często podmiot zlecający przygotowuje jedynie rysunek projektowy lub fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa z uwagi na potrzebę przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu przy pomocy skanera 3D, ewentualnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Inne czynniki mocno wpływające na ostateczny koszt wydruku to, rzecz jasna, wybór samej technologii druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Równie ważne jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od kubatury obiektu i tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy całkowite wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (np. gwintowania czy wygładzenia).

Chcesz wyliczyć koszt druku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie da się właściwie oszacować kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z firmą, u której postanawiamy złożyć zamówienie. W tym celu rekomenduje się przesłać jej plik do ewaluacji albo, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i jak najwnikliwiej przedstawić specyfikę zamówienia. Wyliczenie kosztu druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Eksperci CADXPERT służą również pomocą odnośnie wyboru materiału i najlepszej techniki druku.

Nasza siedziba:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]