6 grudnia 2023

Jak przygotować się do badań wysokościowych?

Zleć badania wysokościowe Bielsko Biała.

Wielu czytelników działania na wysokości kojarzy przede wszystkim z czyszczeniem okien w wieżowcach oraz serwisowaniem kominów. W myśl obowiązujących w naszym kraju regulacji są to zaś wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy działania odbywają się co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w jakiej przychodni?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – o ile rzecz jasna efekty będą pozytywne – otrzymamy orzeczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie mamy dużo czasu – wówczas najlepiej postąpimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa celem przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Jak wyglądają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe muszą wykryć choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu chorób zaliczają się w szczególności epilepsja oraz choroby zmysłu równowagi, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (chociaż możemy to ominąć stosując soczewki kontaktowe), jak również zez. Specjalista ma prawo poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeśli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co 3 lata, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co dwanaście miesięcy.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]