20 kwietnia 2024

Nie wyrzucaj – przetwarzaj! O odbiorze i utylizacji starych mebli

Chcesz poznać więcej informacji o wywozie starych mebli Kraków? Skieruj się na maxgruz.pl/oferta/utylizacja-wywoz-mebli/.

Każdy z nas z pewnością doskonale zna problem, jakie tworzą rzeczy, których od jakiegoś czasu już nie używamy, a których nie chcemy wyrzucić z przeróżnych powodów. Zazwyczaj przestawiamy je do komórki lokatorskiej, na poddasze bądź do piwnicy, by nie zagracały miejsca w mieszkaniu. Problem jednak w tym, że po kilku latach także w tych pomieszczeniach stają się tak zagracone, że codzienne ich użytkowanie bywa udręką. Dopiero to skłania wielu z nas do przeprowadzenia dogłębnych porządków, stanowiących okazję do tego, aby pozbyć się zwalonych na kupę rzeczy. Takie duże sprzątanie nierzadko planujemy też, kiedy kupujemy zaniedbaną nieruchomość albo dostajemy w spadku po kimś mieszkanie. Trzeba więc mieć pojęcie, co zrobić ze nagromadzonymi przedmiotami i jak szybko wykonać wywóz starych mebli z piwnicy, mieszkania i strychu.

Odbiór mebli – jak się ich pozbyć?

Śmieci takie jak połamane panele podłogowe lub ścienne, połamane meble, elementy stolarki okiennej czy sprzęty elektroniczne nie powinny zostać wyrzucone do zbiornika przeznaczonego na odpady komunalne. Chcąc się od nich uwolnić, możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Pierwsze to odwiezienie ich na własną rękę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zwanego w skrócie PSZOK-iem – wymaga to jednakże posiadania odpowiednio przestronnego bagażnika auta albo przyczepy. Drugie to poczekanie na gminną zbiórkę takich odpadów. Te przeprowadzane są na ogół raz na miesiąc – do czasu kolejnej zbiórki jesteśmy więc zobligowani zagospodarować miejsce na przechowanie śmieci o sporej objętości. Najbardziej optymalne jest ostatnie rozwiązanie – zamówienie kontenera na śmieci, który po wypełnieniu odwiezie dostarczające go przedsiębiorstwo. Zatroszczy się ono także o zgodną z prawem utylizację jego zawartości. Podmioty wynajmujące kontenery często oferują również fachowe wsparcie przy opróżnianiu komórki, poddasza względnie całego magazynu.

Utylizacja mebli – nie tylko spopielenie

Jeśli stare meble zostaną przetransportowane do PSZOK-u bądź firmy trudniącej się się utylizacją zawodowo, nie będą spopielone ani nie trafią na składowisko. Po zdemontowaniu ich na części podstawowe i posortowaniu komponentów według surowca, z jakiego były wytworzone, mogą zostać powtórnie przetworzone, dzięki czemu posłużą do stworzenia kolejnych przedmiotów. Utylizacja mebli, a przede wszystkim drewna, z którego w przeważnie są one wykonane, sprowadza się w większości wypadków do ich przekształcenia w płyty wiórowe, które potem służą do produkcji nowych biurek, łóżek bądź regałów.

Nasza siedziba:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]