6 grudnia 2023

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Tu zamówisz kantar.

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Z tej przyczyny powinien on pasować do wymiarów i zarysu głowy konia, jak również nie powodować u niego zadrapań. Jak więc wybrać najlepszy kantar dla konia? Na jakie jego cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach odnajdziemy różne rodzaje kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może mieć nad koniem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – przykładowo naturalnym bądź syntetycznym futerkiem, które można odczepić celem konserwacji. Kantar tego rodzaju znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów albo tresury.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla hanowerów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i pasują m.in. do koni huculskich, arabskich, holsztyńskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]