6 grudnia 2023

Ekologiczna żywność nieprzetworzona – jak ją rozpoznać?

Żywność eko znajdziesz na artmankiszonki.pl.

Od dynamicznego rozkwitu branży żywieniowej, który rozpoczął się w XX wieku, produkty spożywane przez nas codziennie zaczęto nagminnie nasycać rozmaitymi związkami przedłużającymi ich świeżość. Ale wraz z rosnącym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jak może to oddziaływać na ich samopoczucie, ostatnimi czasy coraz częściej szukają oni wyrobów wyprodukowanych z żywności nieprzetworzonej.

Eko żywność – niższa zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów

Żeby konkretny wyrób dostępny w Polsce mógł tytułować się „eko”, musi spełnić kilka warunków. Żywność eko i przetwory z niej wytwarzane muszą zdobyć konkretne certyfikaty nadawane przez desygnowane do tego instytucje. Główną jednakże cechą spożywczych artykułów eko jest to, że użyte do ich przygotowania warzywa i owoce hodowano z zachowaniem wszelkich norm rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie stosowali chemicznych nawozów ani pestycydów mogących mieć szkodliwy wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także są zagrożeniem dla otoczenia. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody powierzchniowe bądź wywołują zakwaszenie gleby, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami nierzadko skutkują śmiercią pożytecznych organizmów. Natomiast na skutek ekologicznej uprawy owoce oraz warzywa posiadają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, iż mniej tych szkodliwych substancji przeniknie do ciała ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu ekologicznej żywności

Żywność eko podlega ciągłej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym także w trakcie transportu oraz składowania. Co istotne, gdy artykuł spełnia wymogi, jego wytwórca obok typowych informacji między innymi o masie netto, kraju pochodzenia ingredientów, terminie trwałości, wartościach odżywczych oraz warunkach składowania, musi również bezwzględnie wskazać numer ID organu kontrolnego niniejszy produkt i umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdy, które tworzą w kształt liścia. Szukając żywności eko należy więc czytać dokładnie etykiety wyrobów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie sklepu informację o przyznanych certyfikatach.

Nasza siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]