6 grudnia 2023

Gabinety medyczne i kosmetyczne, przetwórstwo – gdzie wykorzystuje się fartuchy ochronne?

Jeśli potrzebujesz kombinezonów flizelinowych, koniecznie wejdź na globalhygiene.pl/fartuchy-kombinezony/.

W licznych sektorach przemysłu otoczenie pracy pełne jest rozmaitych czynników, które mogą narażać pracowników na uszczerbek na zdrowiu. Niekiedy samo zapewnienie im czapek i rękawiczek ochronnych to za mało – niezbędne jest zakrycie większej powierzchni, a czasem i całego ciała. Ten poziom ochrony są w stanie dać tylko fartuchy oraz kombinezony ochronne.

Fartuchy i kombinezony ochronne – obowiązkowe w branży kosmetycznej oraz medycznej

Można żywić przekonanie, że tak rozległa ochrona ciała rzadko bywa potrzebna, a to błędne myślenie. Przeciętny Polak z reguły zazwyczaj nie przebywa w miejscach, w których pracownicy muszą ubierać się w uniformy zasłaniające kończyny i korpus, a takie przypadki widzi najczęściej w telewizji. Tymczasem ten rodzaj odzieży ochronnej używany jest na co dzień wszędzie tam, gdzie higiena pracy musi spełniać restrykcyjne normy, stąd też noszą ją np. kosmetyczki oraz fryzjerzy, którzy przeważnie korzystają z lekkich jednorazowych fartuchów ochronnych czy kadra linii produkcyjnych w branży przetwórstwa żywności, którzy tak osłaniają swoje ubranie przed poplamieniem, ale też zapobiegają transferowi włókien z ich odzieży na produkowaną żywność. Odzież ochronna jest zasadniczo obowiązkowa w sektorze medycznym – przychodnie medyczne, szpitale i ambulatoria nie byłyby w stanie bezpiecznie prowadzić działalności bez tego akcesorium.

Typy kombinezonów i fartuchów ochronnych

W ofercie producentów ubrań BHP dostępne są kombinezony oraz fartuchy zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Nierzadko posiadają one ściągacze na nogawkach i rękawach, które zapobiegają ich zawijaniu się, co znacznie zwiększa komfort pracy. Artykuły ochronne jednokrotnego użytku są przydatne w tych branżach, gdzie konieczne jest zachowanie czystości przy jednoczesnym wyeliminowaniu styczności ze środkami chemicznymi, jak np. detergenty lub wybielacze. Korzystanie z takich kombinezonów i fartuchów, choć da się je wykorzystać tylko raz, przeważnie nie przyczynia się do podniesienia kosztów. W ogromnych zakładach pracy do ich wydzielania zatrudnionym można zamontować proste w użyciu podajniki rolkowe.

Z czego produkowane są kombinezony i fartuchy ochronne? Głównie z polipropylenu, a dokładniej z włókniny polipropylenowej, nazywanej potocznie wigofilem lub flizeliną. To tworzywo dzięki swojej strukturze podobnej do tkaniny umożliwia swobodną cyrkulację powietrza oraz pochłania pot, w związku z tym nie powoduje uczucia dyskomfortu. Z kolei do wyrobów foliowych wykorzystuje się folie z polietylenu (z PE, CPE bądź LDPE).

Nasza siedziba:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]