20 kwietnia 2024

Łańcuchy śnieżne – zastosowanie

Dowiedz się więcej o łańcuchach na opony na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają głównie stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. By go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]