6 grudnia 2023

Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Problem zanieczyszczenia atmosfery zagościł już w świadomości przeciętnego obywatela Polski i rzadko jest bagatelizowany. Polacy zdają sobie sprawę, iż czystość powietrza, którym każdego dnia oddychamy, bezpośrednio oddziałuje na nasze zdrowie. Jednakże tak długo jak nie zostaną wdrożone systemowe rozwiązania, każdy jest zmuszony samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie pomocne mieszkańcom wielkich aglomeracji

Im bardziej rozwinięty rejon, tym większe jest niebezpieczeństwo występowania dużej kondensacji PM2,5 i PM10, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych chorób układu oddychania narażeni są zwłaszcza rezydenci większych aglomeracji miejskich lub okolic w pobliżu fabryk wypuszczających do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Codzienne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na pokaźne zmniejszenie negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to już nowość na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu renomowanych producentów, jak m.in. Wood’s, Blueair czy AirFree, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów. Co interesujące, poza wyłapywaniem z powietrza zanieczyszczeń, często mają one także inne dodatkowe funkcje.

Jonizacja i wykrywanie CO2 – inne funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza dostępne są w rozmaitych rozmiarach, wobec tego bez trudu dobierzemy urządzenie najlepsze do określonej kubatury pomieszczenia. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, dlatego swobodnie można przenieść je pomiędzy pokojami. Nie licząc usuwania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wychwytują one dodatkowo grzyby oraz drobnoustroje, które mogą być źródłem licznych reakcji alergicznych lub chorób, jak również niebezpieczny formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co tworzy w pomieszczeniach rześką atmosferę, a przy tym przynosi lepszy sen. Niektóre oczyszczacze mają także detektory ostrzegające o wysokim stężeniu CO2. Zakup oczyszczacza powietrza rekomenduje się przede wszystkim osobom cierpiącym na alergie.