20 kwietnia 2024

Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Więcej o rynnie plastikowej.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie moduły wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – co wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z różnych surowców – m. in z metalu czy też plastiku. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania warto więc skonsultować z profesjonalistą.

Nasza siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08