20 kwietnia 2024

Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/ znajdziesz więcej informacji o biopsji fuzyjnej w Krakowie.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci oraz wielkości do kasztana jadalnego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest jej regularne badanie. Daje to szansę ujawnienia przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć groźby jego ewentualnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, tj. zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją i ejakulacją, ale także przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym niebezpieczeństwie rozwoju raka. By natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu w tym samym czasie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który zwykle trwa ok. 30 minut. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, mała krzepliwość krwi i wszczepione zastawki serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]