Wejdź na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/, aby odnaleźć informacje dotyczące likwidacji blizn rogówki.
Oko to wrażliwy element ciała i w licznych sytuacjach może ulec uszkodzeniu. W następstwie różnorodnych chorób lub urazów na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, wykorzystując osiągnięcia laserowej korekcji wzroku.
Czego następstwem są blizny rogówkowe?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka gałki ocznej, która je zabezpiecza, a przy tym kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także bardzo sprężysta i choć zazwyczaj niewielkie jej otarcia wygajają się samoistnie, w wielu przypadkach tworzą się zbliznowacenia, także z powodu naszej nieostrożności. Co może spowodować powstawanie blizn rogówkowych? Mogą być one zwykle efektem urazów jak skaleczenia, zadrapania czy oparzenia, dostania się do oka ciała obcego lub rozmaitych chorób (np. półpaśca). Lecz blizny na rogówce mogą wytworzyć się też w wyniku nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz dostrzegalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówki sygnalizuje kilka innych symptomów, takich jak np. zaczerwienienie oczu, nieustanne łzawienie i uczucie drapania gałki ocznej, dlatego jeżeli ich doświadczasz rekomendujemy niezwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. Podczas drobiazgowego badania sprawdzi on rozmiar, umiejscowienie oraz głębokość blizn, jak również doradzi w zakresie opcji ich leczenia.
Likwidacja blizn rogówki – krótki zabieg z użyciem promienia lasera
Najbardziej rozpowszechnioną obecnie procedurą likwidowania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, wykonywany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się też do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba nie nadwyrężać oka, słuchać się skrupulatnie zaleceń lekarskich i terminowo stawiać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.
Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
Skala Tinetti a rehabilitacja osób starszych
Sól himalajska i kłodawska – zastosowanie i właściwości
Grzyby psylocybinowe – grzyby halucynogenne? Fakty i mity