21 lutego 2024
laserowa korekcja wzroku kraków

Laserowa korekta wzroku – poznaj zalety i przeciwwskazania

Wygoda w codziennych sytuacjach, możliwość uprawiania sportu bez soczewek kontaktowych oraz dostęp do różnych zawodów – to tylko niektóre z powodów, które skłaniają nas do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Popularność tej metody ostatnimi czasy nieprzerwanie rośnie, do czego przyczynia się z pewnością doskonalsza technologia (i będąca jej rezultatem redukcja cen leczenia) oraz niesłychanie nikłe ryzyko możliwych komplikacji. Za rozważeniem wykonania zabiegu korekcji laserowej wzroku przemawiają też względy zdrowotne. Wiele badań udowadnia wszak, iż nie korygowane wady wzroku mogą prowadzić do znacznie poważniejszych problemów, ponieważ są czwarty (zaraz po zwyrodnieniu plamki, zaćmie i jaskrze) powód ślepoty. Według statystyk z miopią walczy co trzeci mieszkaniec Starego Kontynentu.

Laserowa korekta wzroku – czy warto?

Korekta laserowa wzroku korzysta z możliwości formowania rogówki przy pomocy skupionej wiązki światła. W leczeniu miopii, w wyniku spłaszczenie rogówki w jej centrum osiąga się doskonałe efekty. Podnosząc jej środek i redukując jej obwód, można z kolei usunąć problem hyperopii. Dziś szeroko rozpowszechnionych typem lasera stosowanego w trakcie zabiegów laserowej korekcji jest laser femtosekundowy, wydzielający krótkie wiązki podczerwieni. Pozwala to na dokonanie precyzyjnego kształtowania, a jednocześnie minimalizuje niebezpieczeństwo naruszenia zdrowych części rogówki. Za poleceniem tego sposobu leczenia wad widzenia przemawia masa czynników. Najważniejsze to z całą pewnością mała inwazyjność, skuteczność, precyzja, a także prawie nie istniejące ryzyko komplikacji. Trzeba napomknąć także o tym, że zabieg może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Laserowa korekcja wzroku – lekarz może jej odmówić

Zanim zaplanujemy poddanie się leczeniu laserem, trzeba mieć świadomość tego, że w poniektórych sytuacjach lekarz odmówi jego wykonania. Do najistotniejszych przeciwwskazań zaliczyć należy głównie wiek poniżej 21 roku życia, karmienie piersią oraz ciążę, choroby oczu takie jak zaćma, posiadanie rozrusznika serca, choroby autoimmunologiczne czy infekcje wirusowe.

Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]