20 kwietnia 2024

Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Tu otrzymasz szczegółowe informacje o urologu w Krakowie.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem powoduje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co powoduje, iż osoby, które zauważyły u siebie niepokojące symptomy choroby, nierzadko opóźniają o wiele tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Niestety może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Nie bagatelizuj tych oznak! Sprawdź, kiedy trzeba umówić się do urologa

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu białek. Na problemy z układem moczowym może wskazywać sporo różnych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, iż same miną. Na jakie więc symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako bodziec do bezzwłocznego umówienia się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, a więc obecność w nim ropy albo krwi, jego spienienie bądź ciemna barwa, ale też nieregularny strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy bywają także mniej wyraźne, przykładowo ból podbrzusza lub pleców, spuchnięcie stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni powinni umówić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, wywołaniem wzwodu czy kiedy zauważą zmiany na prąciu albo jądrach. Warto także odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci bardzo często przychodzą do gabinetu lekarza urologii w celu wykonania biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), uzyskania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy na co dzień przeprowadzają także mnóstwo złożonych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]