3 czerwca 2023

Polskie urządzenie do wczesnej diagnostyki raka piersi

Uzupełnij swoje wiadomości o wczesnym diagnozowaniu raka piersi.

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się łącznie u ponad miliona kobiet na całym świecie. W ogromnym procencie kazusów ten nowotwór złośliwy identyfikowany jest z opóźnieniem, co znacznie potęguje niebezpieczeństwo przerzutów na kolejne organy (m.in. płuca lub układ kostnybądź wątrobę), a także śmierci. Mimo, iż od dziesiątek lat organizowane są liczne kampanie mające na celu informowanie o konieczności regularnych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, cały czas z powodu tego nowotworu umiera każdego roku setki tysięcy osób, w tym również mężczyzn.

Gęste piersi a trudności z wczesną diagnostyką raka piersi

Jedną z przyczyn problemów z wykryciem raka piersi we wczesnym stadium jego rozwoju są tak zwane gęste piersi. Cechują się one tym, że przeważa w nich tkanka gruczołowa nad tkanką tłuszczową. Zauważenie guzków w gęstych piersiach jest daleko bardziej skomplikowane – zmiany w tkance są praktycznie niedostrzegalne, bowiem zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, oznakowane są na rezultatach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany ciężko także poczuć w badaniu palpacyjnym. Statystyki są zatem nieubłagane – kobiety mające gęste piersi są czterokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich w wielu przypadkach w późnym stadium rozwoju, co w ogromnym stopniu obniża szanse efektywnej terapii.

Urządzenie diagnostyczne AILIS przyczyni się do tańszego i szybszego diagnozowania raka piersi

Polski start-up technologiczno-medyczny AILIS zaprojektował urządzenie wykrywające zmiany rakowate – nawet te drobne – u kobiet z gęstymi piersiami. System analizy tkanek piersi użyty w urządzeniu AILIS bazuje na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Dzięki obrazowaniu układu krwionośnego i przedwczesnemu rozpoznaniu procesu angiogenezy, dysponuje ona dużym potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego aparatu trwa raptem 4 minuty, a przy tym przebiega bezdotykowo, bez partycypacji osób postronnych, co gwarantuje kobietom pełny komfort. W metodzie proponowanej przez AILIS analizą rezultatów badania zajmuje się AI. Lekarz r sprawdza wyłącznie przypadki, w których wykryto znaczne prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Rozpowszechnienie systemu przygotowanego przez start-up AILIS pozwoli w niedalekiej przyszłości na szybsze oraz tańsze diagnozowanie raka piersi.

Nasza siedziba:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków