Drenaż limfatyczny, nazywany też presoterapią, wykonywany jest przede wszystkim w celu leczenia obrzęków. Przyczyn ich powstania może być wiele, a w artykule przedstawiamy najważniejsze z nich. Jednak – jak w przypadku każdej metody fizjoterapeutycznej – istnieją także pewne przeciwwskazania do drenażu limfatycznego. Im z kolei poświęcamy drugą część tekstu.
Krótka charakterystyka drenażu limfatycznego
Masaż limfatyczny ma na celu poruszenie lub przepchnięcie zalegającej w naczyniach limfatycznych chłonki. Przy okazji pobudza też krążenie krwi. Mimo delikatnej formy, masaż limfatyczny ma wskazania i przeciwwskazania, które jasno pokazują, że nie dla każdego będzie on równie dobry. Warto jednak pamiętać, że jeśli tylko zastosowanie takiego zabiegu nie jest u danej osoby wykluczone, to można stosować go również profilaktycznie.
Presoterapię stosuje się miejscowo, najczęściej w obszarze rąk i nóg, ale można także wykonywać masaż limfatyczny brzucha, bioder, ud czy pośladków. Forma manualna drenażu bywa też przeprowadzana w obrębie twarzy.
Drenaż limfatyczny – wskazania
Jakie są wskazania do drenażu limfatycznego? Mówiąc najkrócej – są to obrzęki limfatyczne. Powstają one z powodu zmniejszenia drożności naczyń chłonnych, zwiększenia ilości płynu tkankowego lub obu tych czynników naraz.
Może to być skutkiem:
- urazu,
- dłuższego unieruchomienia,
- mastektomii,
- choroby zakaźnej lub pasożytniczej,
- choroby zwyrodnieniowej,
- choroby skóry,
- choroby układu nerwowego,
- niektórych nowotworów,
- cukrzycy,
- limfadenopatii polekowej,
- niewydolności krążenia i chorób z nią związanych.
Masaż limfatyczny stosuje się również do zniwelowania uczucia ciężkich nóg, przyspieszenia przemiany materii czy oczyszczania organizmu z toksyn.
Wśród sportowców szczególnie popularny jest drenaż limfatyczny nóg, przeprowadzany, by przyspieszyć regenerację. W tym przypadku wskazaniem będą częste, intensywne treningi lub sezon zawodów, gdy szczególnie ważne jest utrzymanie jak najwyższej formy przez długi czas.
Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania
Jak już wspominaliśmy, chociaż masaż limfatyczny jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, to posiada także przeciwwskazania. Bardzo często są one zależne od indywidualnej sytuacji danego pacjenta, w tym rodzaju i stanu schorzenia, więc to, co dla jednej osoby będzie stanowić przeszkodę, dla innej może nią nie być.
W przypadku presoterapii przeciwwskazaniami mogą być:
- uraz w stanie ostrym,
- niektóre choroby nowotworowe,
- schorzenia układu krwionośnego, takie jak zakrzepica, miażdżyca, nadciśnienie, żylaki,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- niewydolność niektórych organów, między innymi wątroby, nerek, serca,
- stany zapalne układu limfatycznego,
- stany zapalne stawów,
- ciąża,
- niektóre choroby skóry,
- jaskra,
- padaczka,
- gorączka.
Pewne wskazania i przeciwwskazania mogą wydawać się zbieżne i to właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą i wykonanie podstawowych badań, które potwierdzą, że przeprowadzanie zabiegów presoterapii będzie bezpieczne.
Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/wskazania-i-przeciwwskazania-do-drenazu-limfatycznego
Podobne wpisy
Palec strzelający (trigger finger) – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
Premenopauza – czym jest, jakie są jej objawy i w jakim wieku występuje?
Maszyna do drenażu limfatycznego – aparat symulujący pracę masażysty